Żyjemy w czasie globalnego zdrowotnego kryzysu. Z związku z sytuacją na całym świecie, rady lekarzy są niezwykle cenne, zwłaszcza, że mamy ograniczone możliwości na wizytę w przychodni. Instagramowi lekarze stali się więc ważnym źródłem informacji przekazując porady dotyczące koronawirusa.
Doktorekradzi od dawna dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem na Instagramie. Często zapraszany do programów telewizyjnych, by tam rozmawiać o mitach i zaleceniach. Zwłaszcza w ostatnim czasie Łukasz Durajski miał wiele audycji związanych z koronawirusem. Informacje, które udostępnia influencer są sprawdzone i wiarygodne - często opiera swoje treści na wiarygodnych źródłach, o czym nie zapomina wspomnieć. Wiele obserwujących w komentarzach pisze o tym, że dzięki postom Łukasza czują się spokojniejsi, co jest niezwykle ważne w obecnym czasie.
Instalekarz, podobnie jak doktorekradzi, promuje akcję “Zostaję dla Ciebie w pracy, zostań w domu dla mnie”. Jest lekarzem rodzinnym, ale również influencerką. Na swoim profilu ukazuje kulisy swojego życia, zarówno jako lekarz i żona oraz matka. Magdalena Krajewska prowadzi również kanał na YouTubie, gdzie szerzej opowiada o medycznych problemach. W dobie koronawirusa dzieli się przydatnymi informacjami, infografikami oraz obala mity. Również na stories opowiada o ważnych w tym momencie czynnościach, jakie każdy z nas powinien podejmować - higiena dłoni i ograniczenie wychodzenia z domu do minimum.
Kasia Woźniak jest lekarzem i youtuberką. Na swoim kanale opowiada, często na podstawie popularnych paradokumentów, o przypadkach medycznych i zderza je z rzeczywistością. W obecnej sytuacji epidemii, podchodzi do tematu nie tylko jako osoba ze świata medycyny, ale również jako matka. Na swoim kanale oraz w postach na Instagramie radzi jak bezpiecznie robić zakupy i czy wychodzenie na spacer jest wskazane. Mama.i.stetoskop wzięła udział w popularnej serii “7 metrów pod ziemią”, gdzie mówiła o faktach i mitach związanych z koronawirusem.
Nieco innym typem doktora jest Rafał Mostowy, mający konto na Twitterze. Rafał bada rozwój bakterii chorobotwórczych naszej populacji. Temat koronawirusa jest dla niego niezwykle ważny. Na swoim Twitterze publikuje treści naukowe, najbardziej interesuje go postęp w znajdowaniu szczepionki oraz prace nad lekiem, które pokonałyby wirusa. Ostatnio biolog pojawił się na kanale Karola Paciorka, Imponderabilia, gdzie opowiadał o koronawirusie i postępach w znajdowaniu antidotum. Rozmowy możecie posłuchać pod poniższym linkiem.
Mamalekarz to kolejna influencerka godząca pracę w przychodni z macierzyństwem. Na swoim profilu przedstawia m.in. prawidłowe korzystanie ze sprayu do nosa, wybór inhalatora, a także pomocne poradniki dla młodych matek. Teraz jednak skupia się na koronawirusie oraz propagowaniu odpowiednich zachowań. W swoich postach Dominika Wojsz apeluje o pozostawanie w domach pod hasłem #zostańwdomu ze względu na jej codzienną pracę jako lekarz.
Pantabletka znany jest głównie ze swojego bloga pod tą samą nazwą. To prawdziwa encyklopedia leków - do tego Marcin Korczyk robi porównania składu, marek, dzięki czemu wybierzesz najlepszy lek dostępny na rynku. W dobie koronawirusa Pan Tabletka pisze o tym, jak się zachowywać i jak zrozumieć tę trudną sytuację, w której wszyscy się znajdujemy. Radzi też, co zrobić aby wzmocnić swoją odpornośc. Spoiler! Nie jest to witamina C ani żadne inne suplementy. Więcej możecie przeczytać w poniższym wpisie.
Joanna Jamroz-Brzeska jest lekarzem w trakcie specjalizacji z alergologii. Na swoim profilu publikuje infografiki przydatne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergię, od spożywczych aż po kosmetyczne. W związku z epidemią, mama_alergolog rozpoczęła cykl postów o koronawirusie - związanych z ogólnym stanem zdrowia czy też dedykowane alergikom. Joanna ze względu na sytuację w kraju, zawiesiła wizyty w gabinecie, jednak przyjmuje pacjentów poprzez telemedycynę. Tłumaczy to głęboko zakorzenioną w zawodzie odpowiedzialnością. Dzięki profilowi na Instagramie wciąż pozostaje w kontakcie z pacjentami i może się z nimi dzielić poradami.
Internet, choć jest miejscem pełnym nierzetelnych informacji, może też zawierać sprawdzone źródła, do których warto sięgać. Wyżej wymienione profile prowadzone są przez lekarzy, którzy na co dzień pracują w przychodniach, szpitalach i “siedzą w temacie”. To są osoby, które przed opublikowaniem treści, sprawdzają je i upewniają się, że nie jest to fake news, o czym piszą lub zaznaczają na grafikach. Pamiętajcie jednak, żeby zawsze sprawdzać więcej niż jedno źródło informacji. Bądźcie bezpieczni!
Powered by Froala Editor