W związku z pandemią wiele firm musiało przenieść się na home office. Z początku było to dobrą wiadomością dla pracowników, ponieważ praca zdalna była ich marzeniem. W końcu większość odetchnęła od codziennych podróży zapchaną komunikacją miejską, przebywaniem w biurze 8 godzin dziennie i kontaktem ze współpracownikami. Nareszcie, w swoich czterech ścianach mogli sobie pozwolić na trochę swobody.
Ale home office okazał się trudniejszy, niż się spodziewali. Pojawiła się potrzeba samodyscypliny oraz szereg rozpraszaczy na wyciągnięcie dłoni, które skutecznie odciągają uwagę od obowiązków. Nowa forma pracy pochłonęła pracowników, którzy, jak się okazało, nie do końca potrafią pracować z domu.
Dlatego przygotowaliśmy dla nas kilka porad, jak efektywnie pracować z domu, a przy tym nie zdziczeć w izolacji.
1. Wyznacz granicę
Porozum się z innymi pracownikami, przełożonymi, ale również samym sobą, jak będzie funkcjonował twój home office. Jeżeli rodzaj wykonywanej przez ciebie pracy pozwala na manewrowanie godzinami, skorzystaj z tego. 8 a 16, a do godz. 17 sprawdzasz maila firmowego. Po tej godzinie jesteś nieosiągalny dla współpracowników. Granice mają ci pomóc uniknąć przepracowania, brania dodatkowych zadań i oddzielenie czasu pracy od czasu wolnego. Pamiętaj, że oprócz wykonywania swoich obowiązków, ważne byś zadbał o swój komfort psychiczny i przyzwyczaił się do nowych warunków.
2. Poranne rytuały
Gdy zaczynasz pracę o 8, a wstajesz o 7:57 masz niewiele czasu na swoje poranne zwyczaje jak mycie zębów, prysznic, zjedzenie śniadania czy zaparzenie kawy. W taki sposób zaczynasz dzień w panice, że zaraz musisz usiąść do laptopa, wciągnąć się w wir pracy i nie zdążysz nic zrobić. Czas na rozbudzenie się i poświęcenie sobie kilku minut dobrze nastroi cię na resztę dnia. Zaplanuj pobudkę godzinę przed rozpoczęciem pracy i ustal, co zrobisz w tym czasie - może to być podstawowe czynności w łazience, spacer z psem (tylko w ustronne miejsca!) lub obejrzenie jednego odcinka ulubionego serialu.
3. Wyskocz z piżamy
Jeden z podstawowych błędów - spędzenie całego dnia w piżamie. Jest to wygodne, jasne. W końcu takie powinny być piżamy, ale nie oznacza to, że możemy chodzić w nich cały dzień. Po pierwsze, rozleniwia nas to. Podświadomie wiemy, że mamy na sobie nieformalne ubranie, w którym się zasypia. Po drugie, higiena (i nie chodzi tu o bakterie na piżamie). Założenie na siebie świeżych, czystych ubrań od razu zmienia nasze podejście do wykonywanych czynności oraz ogólnego samopoczucia. Nawet jak założysz czyste dresy, poczujesz się lepiej, a komfort zostanie zachowany.
4. Pamiętaj o przerwach
Robienie sobie “pauz” w czasie pracy jest wręcz wskazane, jednak podczas pracy z domu, każdą wymówkę możemy nazwać przerwą. Nagle przypomni ci się, że miałeś wstawić pranie, pójść do apteki zanim e-recepta straci ważność, wstawić ryż czy odkurzyć dywan. W biurze raczej byś tego nie zrobił, dlatego pilnuj swoich przerw i przeznaczaj je tylko na to, co zrobiłbyś w miejscu pracy. Ustal godziny, o których odchodzisz od komputera, np. o 12:00 lunch, o 15:00 obiad, a o pozostałych pełnym godzinach przejdź się do kuchni i zrób herbatę lub napełnij szklankę z wodą. Jeżeli masz z góry narzucone godziny, w których masz przerwę na lunch - trzymaj się ich. Dzięki temu łatwiej ci będzie wrócić do trybu pracy, gdy kwarantanna się skończy.
5. Trzymaj się planu
Aby nie dać się rozpraszaczom oraz wymówkom, by zrobić sobie przerwę od pracy, przygotuj sobie plan dnia. Może to być kartka lub plik w komputerze - ważne, abyś spisał wszystkie obowiązki, jakie musisz wypełnić danego dnia i kilka razy w ciągu pracy wracać do tej listy, by odhaczyć punkty. Ten zabieg pomoże Ci uporządkować pracę, ustalić priorytety i zmobilizować cię do wykonania jak największej ilości punktów z listy. Tu mogą Ci pomóc takie narzędzia jak Trello czy Wunderlist.
6. Stwórz miejsce pracy
Pracując w domu najczęściej wybiera się najwygodniejsze miejsce, czyli łóżko. Podobnie jak z noszeniem piżamy, pracowanie z miejsca kojarzącego się z wypoczynkiem wpływa na naszą wydajność. W tym wypadku negatywnie, dlatego wybierz miejsce, które może imitować biuro. Najbardziej powszechne jest biurko, ale może być to też stół w jadalni czy na balkonie. Ustal też z domownikami, jeżeli istnieje taka możliwość, by nie wchodzili do wybranego przez ciebie pomieszczenia podczas godzin pracy. Na pewno nie chcielibyście być na miejscu profesora Roberta Kelly...
7. Zakończ dzień przyjemnością
Czas wolny w trybie zdalnym może się skurczyć, pomimo że w teorii powinieneś mieć go więcej. Branie dodatkowych zadań, brak mobilizacji to przyczyny znikającego czasu po pracy, dlatego zaplanuj sobie każdego dnia, co będziesz robił po zakończeniu zmiany. Może to być oglądanie Netflixa, przygotowanie obiadu, upieczenie ciasta czy ułożenie puzzli. Ważne, by było to coś, co sprawi ci przyjemność i czego nie będziesz mógł się doczekać.
8. Obserwuj innych
Po pracy odpal Instagrama i daj się zainspirować! Można znaleźć tam wiele porad. Od przygotowywania posiłków podczas pracy zdalnej aż po ćwiczenia, które pomogą na ból pleców od wielogodzinnego siedzenia przy biurku.
Wielu influencerów jak i konta popularnych marek dzielą się zdjęciami z ich home office’u. Może w taki sposób odnajdziesz swój sposób na zdalną pracę?